За набої в стінах Софії,
За криваву скруту Крут,-
Хай московське серце Росії
Половецькі пси роздеруть.
Євген Маланюк
29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів. Дорогоцінний час, виграний крутянами, показав світові, що відновлена Україна буде боротися. У цей час відбувалися переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин. Герої Крут навічно вписали свої імена в історію державотворення і в пам'яті нашій навіки лишились непереможеними!
Сьогодні український народ бореться за свою незалежність та волю, і це не в перше в історії нашої країни. Майже 100 років тому Україна здобувала свою державність людським героїзмом, кров’ю та життям. Бій під Крутами - символ стійкості та патріотизму української молоді.
Разом з Маєвською Т.М., за участі студентів І курсу, була проведена вікторина "Пам'яті Героїв Крути...",де учасникам необхідно було пройти випробування на знання історії, мови та навіть математики з астрономії.
29 січня в Краматорську в онлайн-форматі за участі учнівської, студентської молоді Донеччини та заступника голови облдержадміністрації Юлії Костюніною, директора департамента освіти і науки ОДА Тетяни Сідашевою та начальника Краматорської міської військової адміністрації Олександра Гончаренко, відбулось вшанування пам'яті Героїв Крут. Студентка ІІ курсу Катерина Радомська долучилась до вшанування українських Героїв, представивши своє наукове дослідження про внесок і значення бою під Крутами не тільки в форматі Герої-переможці, а й з точки зору міжнародних відносин. Адже завдяки своїм витримці, незламності , тактиці учасникам бою вдалось стримати наступ радянської росії на Київ, втримати столицю незалежної УНР та укласти надважливий Берестейський мир з державами Четверного союзу. За цим договором Українська Народна Республіка отримала міжнародне визнання, територіальні надбання і, найоголовніше, військову допомогу, яка врятувала УНР в 1918 р. від поглинення більшовицькою Росією.
Наприкінці заходу, учнівська та студентська молодь Донеччини долучилась до спілкування з представниками адміністрації у форматі «запитання-відповіді» , під час якої було отримано відповіді на актуальні питання, що цікавлять молоде покоління.